oku bakayım!
Kömür kokusu, Küre ısınır, iklim değişirken

İklim değişikliğine karşı boyadım bacayı yeşile

Dumanı hiç eksik olmayan bacaya merdiveni dayayıp, elindeki yemyeşil boya kutusuna da fırçayı daldırdın mı, geriye bir tek o fırçayı “canım canım” bacaya sürmek kalır ki; “çevrecinin daniskası” olmak şüphesiz böyle bir şeydir. Zaten çevre-karbondioksit-iklim üçgeni arasındaki ilişki, dış mihrakların bir oyunudur ve aslolan bacadan tüten karbondioksiti tavan yapmış duman değil, bacanın yeşilidir.

iklim

FİLİZ YAVUZ

“Mahalle baskısı” demeyelim ama laf söz olmasın diye 2011’in Temmuz ayında “yeşil baca” saikiyle 8 bacayı boyayacağını da açıklamış işte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, daha ne! Eğer bunun üzerinden tam iki yıl geçmesine rağmen “Boyayacağım” dediği 8 bacanın 2’si plandan çok önce zaten başkaları tarafından boyanmışsa, 1 tanesi plandan bağımsız bir biçimde rutin olarak her sene boyanıyorsa ve boyama işleminin nasıl gittiğini rapor etmek üzere verilen tarihte, boyanması gereken 2 baca daha hiç boyamamışsa, İklim Değişikliği Eylem Planı (İDEP)’na harfiyen uyuluyor demektir. Bu durumda da Bakanlığı takdir etmek boynumuzun borcudur!

EYLEM DENİLEN EYLEM MİDİR?
İşte, şu an için Türkiye’nin iklim değişikliği alanındaki tek politik belgesi olan İDEP tam da böyle bir şey. Bu, adı son derece havalı metnin eylem planı olduğuna bakmayın siz, zira 2011-2023 arası yapılacak faaliyetleri enerji, bina, sanayi, ulaşım, atık, tarım, arazi kullanımı ve ormancılık ile uyum başlıkları adı altında tanımlayan metinler bütününde şöyle eylem örnekleri yer alıyor:

* “Kapalı sistem sulama yatırımlarının gerekli ve uygun yerlerde ulusal ve uluslararası kaynaklarla planlanmasına devam edilmesi.”
Müthiş bir eylem biçimi olarak devam etmek! Burada sürdürülebilirlik kavramına bizim anlayamadığımız bir atıf var sanırım, yoksa koca Bakanlık bu maddeyi neden koysun?

* “İklim değişikliği etkilerinin izlenmesi amacıyla fenolojik gözlemlerinin yapılması ve kayıt altına alınması.”
Bu içinde barındırdığı “fenolojik gözlem” ifadesinden dolayı insana “vay be” dedirten madde ise tam bir hayal kırıklığı, zira plan çerçevesinde yapılacak diye düşündüğümüz bu işlem Meteoroloji Müdürlüğü tarafından zaten yapılan bir işlem.

SAYISAL SERAGAZI AZALTIM HEDEFİ YOK
Bu bilgiler Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği (TÜVİK-DER) tarafından Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen “İklim Değişikliği Eylem Planı Değerlendirme Raporu”ndan. İstanbul’da bu sabah açıklanan rapor, eylem planına dair şu tespitleri yapıyor:

1- Planda ortaya konulan eylemler yeni değil, mevcut politikaların devamı.
2- Mevcut mevzuatta tanımlı işler planda eylem olarak yer alıyor.
3- Yapılmış ya da devam eden işler plana dahil edilmiş.
4- Raporda, iklim değişikliğini durdurmak ya da yavaşlatmak yerine hızlandıran eylemler yer alıyor.
5- Eylem planı çerçevesinde 2013 yılına kadar bitmesi gereken 86 eylemin bir kısmı ya hiç başlamamış ya da gecikmiş.
6- Eylem planındaki bazı maddeler, kömüre karşı çıkması gerekirken kömürü destekler nitelikte.

Planın en büyük eksiği ise, Türkiye için herhangi bir sayısal seragazı emisyon azaltım hedefinin olmaması. Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği (TÜVİK-DER) adına “İklim Değişikliği Eylem Planı Değerlendirme Raporu”nu hazırlayan Önder Algedik’e göre bu bir finans raporu hazırlayıp, rapora sayısal hedef koymamakla eşdeğer.

EYLEM PLANI İŞLEVSİZ
Raporun sonuç kısmında şu ifadelere yer veriliyor: “Seragazı azaltım hedefi almayan Türkiye, mevcut karbon yoğun büyüme modelini hızla hayata geçirmektedir. Bu nedenle, iklim değişikliği rejiminde bir çok ülkenin dikkate aldığı adımları atmada isteksiz davranmaktadır. 2000 yılında dillendirilen eylem planı hazırlama fikri 2011’de gerçekleşmesine rağmen, iklim değişikliğine karşı savaşım için değil, mevcut büyüme politikalarının devamı olduğunun bir ifadesi olarak yayınlandığı, süreçte de katılımcı ve şeffaf olmadığı görülmektedir.”

Raporda ayrıca, seragazı salımında AKP Hükümeti boyunca yıllık ortalama yüzde 4.38 oranında artış yaşandığına dikkat çekiliyor. Bilim insanları ise salımların küresel düzeyde yüzde 6 oranında azaltılması gerektiğini söylüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne taraf olan gelişmiş ülkeler 6. bildirim raporunu, gelişmekte olan ülkelerin yüzde 87’si ise ikinci bildirim raporunu tamamlamışken, Sözleşme’ye 2004’te taraf olan Türkiye hala ikinci raporu tamamlamadı.

Atmosferdeki karbondioksit seviyesi geçen Mayıs’ta kritik sınır olan 400 ppm’i aşmıştı.

Rapora ulaşmak için lütfen tıklayınız.

About filizyavuz

gazeteci, doktora öğrencisi, çapulcu, ekoloji işlerine bakar / journalist, PHD student, I am chapulling, interested in ecology / periodista y estudiante de doctorado, estoy chapulendo, interesado ​​en la ecología

Tartışma

İklim değişikliğine karşı boyadım bacayı yeşile’ için 2 yanıt

  1. Verilen sözleri sorgulamamız gerekir. bu çalışma da bir farkındalığı yaratır. tıpkı Gezi parkı farkındalığı yarattığı gibi

    Posted by Abdurrahim Akış | Temmuz 4, 2013, 06:38

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Türkiye’nin İklim Politikalarını İzleme Raporu Açıklandı | Önder Algedik - Temmuz 15, 2013

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

E-mail yoluyla blogdan haber almak için lütfen takip ediniz.

KESİNTİSİZ TWITTER FAALİYETİ / @filizyavuz

%d blogcu bunu beğendi: